Čištění řeky 2017

Druhý ročník akce Čištění řeky Úpy byl rozhodně úspěšnější. Na Den Země dorazilo k řece celých 145 dobrovolníků, kteří se rozhodli zbavit naši říčku Úpu odpadků. 

Do akce vyráželi z celkem čtyř starovních míst - u ZŠ Mládežnická, u cukrárny a kavárny Promenáda, za koupalištěm a u loděnice v Poříčí. Tady dostali pracovní rukavice a pytle výměnou za podpis, potom už mohli vyrazit do terénu a sbírat všechno, co do řeky nepatří. Vyčistili jsme více než 9 km dlouhý úsek, tentokrát se dostalo i na černé skládky a místa, která se v loňském ročníku uklidit nepodařilo. Společnými silami se podařilo nasbírat přes 250 plných pytlů odpadků!

Po dobře odvedené práci přichází i odměna. Na sběrače čekal horký čaj a drobné občerstvení, které pomohli zajistit i naši "jídelní mecenáši". O rozptýlení dětí i dospělých na stáncích se postaral doprovodný program na téma řeka a život v ní. Návštěvníci si mohli vyzkoušet lovení rybiček, poznávačku rostlin nebo živočichů v okolí Úpy. Úspěch měly různé soutěže a kvízy, ale i malování na obličej nebo program od Městské policie. 

Úpa Trutnov

A co zajímavého jsme našli?

Mezi nejzajímavější nálezy patří zejména vybavení do bytu - umyvadla a záchod, televize a monitory, křesla a pohovky nebo dveře od bytu. Našly se ale také běžky, stan nebo téměř neporušený deštník. V prvních minutách úklidu se podařilo vylovit státní poznávací značku, kterou dobrovolníci předali Městské policii Trutnov. Kromě toho se samozřejmě našla spousta plastů, látek a koberců, letos nebyly ojedinělé ani pytlíky s psími exkrementy.

I přes nepřízeň počasí se akce podařila a nezbývá než doufat, že se nám podaří udržet řeku čistou i v dalších letech!

 

Děkujeme všem dobrým lidem, kteří přišli vyčistit řeku. A děkuje i řeka :-)

Kromě organizátorů a sponzorů se na akci dále podíleli: 

Doprovodný program: Martina Chlumová, Denča Kujovská, Lenka Trnková, Dáša Königová, Petra Chebenová, Simona Mohelská

První pomoc pomohli zajistit: studentky Střední zdravotnické školy v Trutnově a Štěpán Brožek

Materiální podpora: Rybářké potřeby IKA, SIEMENS

Jídelní mecenáši: Jaroslav Kynčl (velikonoční nádivka), Daniela Hladíková (džusy a čokolády), Dana Pacáková (pečený koláč), Marian Vágner (čaj ve várnici), školní jídelna ZŠ Mládežnická (čaj ve várnicích)

 
 

Fotografie z akce