Pro účastníky

Jak se můžete do projektu zapojit? Cest je hned několik. Pro více informací klikněte na některý z nadpisů níže.

STAŇTE SE DOBROVOLNÍKEM!

Zapojit se může kdokoli, komu není stav řeky lhostejný - každá pomocná ruka se počítá! Pokud se k nám chcete přidat, pak jste na správném místě. Nejprve prosíme o vyplnění registračního formuláře - usnadníte nám tak vaši identifikaci a zrychlíte proces registrace na stánku. V den úklidu pak jen potvrdíte svým podpisem, že se akce účastníte na vlastní nebezpečí. Pokud si od nás chcete zakoupit tričko "Není mi to jedno - čistím řeku Úpu", napište do komentáře velikost. Cena trička je stejná jako vloni 150 Kč.

Registrační formulář - registrace jsou nyní vypnuté

Vaše bezpečnost je pro nás na prvním místě. Proto je pro nás důležité, abyste nám svým podpisem stvrdili, že se akce účastníte na vlasní nebezpečí. Pokud nám chcete ulehčit práci, vyplňte prosím registrační formulář výše a v den akce se pouze podepíšete na jednom ze startovních míst. Po registracích se už můžete směle pustit do úklidu. Během celého dne bude k dispozici doprovodný program nejen pro děti z dílny rodinného centra Trutínek nebo Trutnovské Charity. Nudit se rozhodně nebudete :)

Co zajistíme?

Igelitových pytlů a hygienických rukavic bude určitě dostatek díky našim sponzorům. Sběračům nabídneme za odměnu také drobné občerstvení. Pro všechny případy bude zajištěna také první pomoc.

Co si vzít s sebou?

Hezké a slunečné počasí bohužel zajistit nemůžeme, proto doporučujeme zejména pevnou voděodolnou obuv, odolné a teplé oblečení, pláštěnku a osobní doklady.

Startovní místa

Letos počítáme s níže vypsanými místy, na kterých bude probíhat registrace účastníků, rozdávání odpadkových pytlů a hygienických potřeb. Stačí si vybrat místo, které je vám nejsympatičtější nebo nejbližší a dorazit k němu v den úklidu. 

  • 1. startovní místo - ZŠ Mládežnická a rodinné centrum Trutínek
  • 2. startovní místo - U cukrárny Promenáda
  • 3. startovní místo - U koupaliště
  • 4. startovní místo - Loděnice
  • 5. startovní místo - Areál Mladé Buky
  • 6. startovní místo - Svoboda nad Úpou (areál firmy Gras) - odloženo o 2 týdny
  • 7. startovní místo - Horní Maršov (plácek u řeky za školou, u zadního vjezdu do areálu událost na facebook s mapkou)
 
 

Program úklidu

9:30 registrace účastníků a začátek úklidu ze startovních míst
11:00 Život v řece a kolem - doprovodný program pro děti i dospělé
14:00 Táborák u řeky - přijďte si opíct buřta

Doprovodný program

Na startovních místech se může program lišit - níže naleznete potvrzený program pro jednotlivá místa

  • ZŠ Mládežnická a rodinné centrum Trutínek
  • U koupaliště (od 11h)
 

STAŇTE SE ORGANIZÁTOREM!

Chcete organizovat větší skupinu dobrovolníků, pomáhat s doprovodným programem nebo přiložit ruku k dílu během registrací účastníků? Napište nám na cistarekaupa@seznam.cz

MAPOVÁNÍ SKLÁDEK

Pro mapování černých skládek použijte aplikaci Instagram. Jednoduše pořiďte fotografii skládky nebo místa s větší koncentrací odpadků, opatřete popiskem a hashtagem #cistarekaupa a nahrajte na Instagram nebo Facebook. Nejste na sociálních sítích? Pak nám pošlete tip na adresu cistarekaupa@seznam.cz

MATERIÁLNÍ NEBO FINANČNÍ POMOC

Nevíte, co se starými rukavicemi nebo rolemi odpadkových pytlů? Máte k dispozici pracovní oblečení, pláštěnky nebo cokoli, co by mohlo pomoci při úklidu řeky? Chcete náš projekt finančně podpořit? Kontaktujte nás a společně domluvíme podrobnosti. Bez vaší pomoci Úpu neuklidíme.

MEDIÁLNÍ PARTNERSTVÍ

Stále hledáme způsoby, jak oslovit co nejvíce lidí. Snažíme se oslovit všechny posluchače, čtenáře a diváky prostřednictvím všech možných médií. Máte možnost, jak nám pomoci s propagací akce? Ozvěte se nám!

Více informací pro média seženete v sekci pro-media

Mediální partneři

 

 

CO KDYŽ...?

se zraním
Na každém startovním místě je lékárnička, neváhejte toho využít v případě odřenin nebo jiných drobných poranění. V případě vážného poranění volejte 155.
Najdu injekční stříkačku
Nesahejte na ni, volejte 156 a vyčkejte příjezdu Městské policie Trutnov.
Bude pršet
Pokud se nebojíte trochy vody, obujte si gumáky, oblékněte pláštěnu a vyražte uklízet. My na startu budeme.
 
už mám plný pytel odpadků
Odneste pytel k nejbližší cestě u řeky. Pokud si nebudete jisti umístěním pytlů, uvědomte pořadatele na startovních místech. Po skončení úklidu budeme svážet pytle a odpad větších rozměrů podél cest do kontejnerů, které si následně odvezou Technické služby Trutnov.
mám malé dítě
Na našich startovních místech se najde něco malého k snědku, k pití ale i doprovodný program pro děti. Rozhodně však doporučujeme děti do čištění řeky zapojit.
chci sbírat jinde než je startovní místo
Víte o skládce, která se nachází např. mezi dvěma startovními místy, uvědomte o tom pořadatele při registraci. Po registraci na startovním místě můžete jít přímo na vaše místo a začít sbírat tam.
 
bude divoká řeka
Účast na akci je na vlastní nebezpečí. Pokud se rozhodnete uklízet v těsné blízkosti řeky nebo přímo v ní, dbejte prosím své osobní bezpečnosti.
Chci třídit plasty
Požádejte pořadatele na stánku o pytle na plasty. Do těchto pytlů dávejte jen plasty bez bláta a kamení. Až budete mít pytel plný, dejte ho k ostatním pytlům k cestě.
už se mi nechce sbírat
Můžete se stavit startovní místo a dát si pauzu a malé občerstvení, nebo můžete jít zkrátka domů. Oficiálně se sbírá do 14 h. Účast je zcela dobrovolná.
 
 
Co sbíráme
Sbíráme vše, co může být považováno za odpadky. Například petlahve, polystyren, obaly od potravin, látky.
Na co dávat pozor
Každý se účastní akce na vlastní nebezpečí, proto se všem sbírajícím doporučuje mít na sobě při sběru rukavice. Obzvláště opatrně prosím sbírejte skleněné či keramické střepy, ostré a rezavé kovové předměty, zdravotnické potřeby jako injekční stříkačky, nůžky apod. Pokud by někdo chtěl sbírat odpadky v řece, pak by v žádném případě neměl být bos.
Co nesbíráme
Věci, co do přírody patří. Kameny, větve, listí. Neboříme věci, které vypadají jako záměrné umělecké dílo - expozice typu "land art", domečky a úkryty pro skřítky. ;-)