Čištění řeky 2019

mapa - po čištění řeky Úpy 2019

Čtvrtý ročník čištění řeky Úpy měl trochu smůlu na počasí. 13.4.2019 teploměr naměřil pouhé 2 stupně celsia, což ale v žádném případě neodradilo 180 dobrovolníků, kteří společně pracovali na úklidu řeky Úpy v Trutnově, Mladých Bukách a Horním Maršově. Úklid ve Svobodě nad Úpu byl odložen z důvodů vysoké hladiny vody. V rámci akce čištění řeky byl také uklizen prostor kolem rybníků Za komínem, okolí "bažinek" pod Dvoračkou a díky zaměstnancům firmy Continental byl uklizen úsek pod rybníkem a v okolí potoka ve Volanově. Celkový počet nasbíraného odpadu jsme odhadli na 3820 kg, tedy téměř 4 tuny! Z toho asi 620 kg vytříděného plastu. Krásná práce!

Mezi nalezenými poklady byl opět nákupní košík, ale také schůdky od klouzačky z dětského hřiště, celá postel, vánoční stromky, mobilní telefon, hasící přístroj, lyže, pneumatiky a mnoho dalších. Tisková zpráva zde

Kromě úklidu se zaměřujeme i na prevenci, proto jsme i letos připravili doprovodný program pro děti na stanovišti u koupaliště. Malí i velcí sběrači se mohli seznámit s živočichy, kteří žijí v Úpě a vyzkoušet si nové znalosti pomocí her a testů. Po úklidu si dobrovolníci mohli opéct špekáček u ohně za poslechu kapely Marta a Rasputin.

Letošní úklid podpořilo finančně město Trutnov. Díky Technické služby Trutnov byl zajištěn odvoz odpadu a dodávka části pytlů, členové studentského spolku Drosophila spolu s Rodinné centrum Trutínek se postarali o doprovodný program. Městská policie Trutnov propůjčila stánek a díky pohotovosti hlídky jsme mohli odklidit i nebezpečný odpad. Dále nás podpořili: KRNAP, Oblastní charita Trutnov, Top Clean Trutnov, kanoistický oddíl Reggae Tempo Cigi Team, TESCO, MEBYS Trutnov s.r.o., Sims Recycling Solutions s.r.o., Interiéry Zdeněk Thoř, pivovar Krakonoš, Cukrárna Promenáda, Bruno Coffee & Bar, Hospoda Voletiny, Divadlo bez zábran, Kappa Design, obec Horní Maršov, Stavby DveřeSapeli, Městys Mladé Buky, Dřevo Kraus, Kappa Design, ZŠ Mládežnická. Všem sponzorům a partnerům moc děkujeme za podporu účast na projektu.

2. vlna čištění proběhla v neděli 28.4 na Zelené louce podél břehu Úpy a v ulici Úpská a účastnilo se jí 7 lidí. Podařilo se nasbírat dalších 15 pytlů odpadků + stará pletiva a plechový ohřívač vody.

Fotografie z čištění